Author Topic: Chat Thread  (Read 92908 times)

Re: Chat Thread
« Reply #315 on: March 24, 2015, 08:34:45 AM »
Yeah you gotta stop the murka in you and your family while you still have the choice. Stop the laziness. Make them see the truth.

Enny

  • Maybe a bell-pepper
  • *
    • View Profile
Re: Chat Thread
« Reply #316 on: March 24, 2015, 12:25:45 PM »
Leather is so much comfier, though. And my ass doesn't get hot, I like to keep my room cool enough that it doesn't. I mean, if you're sitting naked in the chair, your ass is probably more likely to get stuck, and in-turn heat up, but I hate being naked and would never do that even if I were the last person on earth.

Boxed meals cost like, friggin, two to three dollars. We normally get $40 or so of hamburger meat every couple weeks and just mix it all with that.

I don't know what this 'bulk meat' you speak of is, as we have a Wal-Mart and and nothing else, really, and meat is nowhere near cheap in any quantity, unless we wanna eat, idunno, questionable chicken-legs all the time. Rice, yeah, we have plenty, not that there's much to go with it. We eat it with beans and cut up sausage once every week or two. Bread, we do buy, eat it with dinner. Oatmeal isn't thaaat cheap. It definitely doesn't last more than a couple days per box, and we don't have it in any other form down at Wal-Mart.

And veggies, we have a lot of them down at Wal-Mart that are ridiculously expensive for no reason, but I guess a couple aren't toooo bad. They don't go too far, though, none of them, which sucks.

Who fuckin knows. My step mom complains about buying more than a gallon of milk a week, and that's only four dollars, if I could convince her to buy any veggies whatsoever consistently it'd be a miracle. I might try this next week though, if I'm not too busy being asleep, and playing da piano

Re: Chat Thread
« Reply #317 on: March 24, 2015, 02:02:11 PM »
Two or three dollars per one person's meal is quite expensive if you actually want to save money. You need to start doing the math. How much of everything does one meal per person take and how much does it cost. If you ate nothing but potatoes, and entire family's meal for a day would pretty much cost less than a euro here already. Even if something looks expensive at first, you need to consider how much it costs you to eat one tomato per meal rather than buying tons of tomatoes and then whining that's expensive. Because you'd be using those tomatoes for more than one day/one meal, unlike that one boxed meal.

Do the math, show proof. If you actually want to save money and your mom is claiming that over just being lazy, you can rub it in her face alright. Then there's only one excuse left: laziness.

Enny

  • Maybe a bell-pepper
  • *
    • View Profile
Re: Chat Thread
« Reply #318 on: March 24, 2015, 04:40:00 PM »
The box is for the whole family, actually.

Mix it with hamburger meat, lasts a serving per person or so.

All the other stuff is well and good, but I'm not the one shopping, and I'm not allowed to make points or prove people wrong. I already look like a smartass to my family. This one time, my dad tried telling me it was a mathematical fact that with age, all people came to prefer nature over the city, because he hates the city. Nevermind personal preference, but I asked where he learned that, and when he told me he read it in a newspaper, I pointed out that: A), he doesn't read fucking newspapers, B), regardless of any math used in determining statistical consensus, you don't say it's a 'Mathematical fact', because that's retarded. My ass got a stern talking to about being a smartass and not knowing how the world works, probably followed by some religious talk, and how the government is planning to enact martial law cause guns, and has the cure for cancer but they're hiding it for us, whatever it is he talks about every single time regardless of the actual subject matter.

Point is: I'm on thin-ice as it is, my step-mom cooks, she likes things that are cheap and easy to make, partially because three-year-old, partially because my sister is anemic and we need easy food on-hand, and also we don't really have the same amount of money for food every time we buy, cause bills are fuckers, and they like buying the same thing because they know how much it costs, roughly.

Also wow, I don't know exactly how much potatoes are here, but they've gotta be a lot more expensive than they are where you live :l

We also eat potatoes that come from boxes cause lazy, sorry Snads

Re: Chat Thread
« Reply #319 on: March 24, 2015, 09:04:09 PM »
PS. anemic doesn't mean you need to eat a lot, it means you need to fucking eat iron and this kind of shit diet will most likely cause you to develop it, especially if you are a menstruating girl. Anemia is a sign of diet poor in iron more often than not. Frozen, premade food is food lacking in everything and will cause you all to develop all kinds of nutrient deficiencies in the long run. Try to avoid scurvy, the lovely friend of everyone not eating fresh food.

Also I doubt any murkan food will ever be more expensive than it is in this shit country. So fucking expensive, man. Like, someone says that a gallon of skim milk in murkaland costs about 2 dollars, here you're lucky to get 1 liter for 1 euro so that's like what, almost 4 euros for the same amount. And our milk supposedly is pretty cheaply priced compared to some other European countries even though our everything else is hella expensive.

Frozen potato wedges already cut into pieces tends to cost like, 3+ euros or so here. Same amount and more in fresh potatoes is like 50 cents. When you buy premade stuff, you are also paying for the people who have to do it. That's where the extra price tends to come from. I tend to look at American prices and go all wow, that's so cheap.

Re: Chat Thread
« Reply #320 on: March 25, 2015, 07:06:13 AM »
if you are a menstruating girl

that is highly unlikely

Re: Chat Thread
« Reply #321 on: March 25, 2015, 08:17:51 AM »
His sister, however, is another story.

Re: Chat Thread
« Reply #322 on: March 25, 2015, 12:39:32 PM »
I meant the supposition out of context

Re: Chat Thread
« Reply #323 on: March 25, 2015, 12:40:10 PM »
you know, "a menstruating girl." Cuz all girls menstruate, and only girls menstruate.

MegaBusta

Re: Chat Thread
« Reply #324 on: March 25, 2015, 02:36:50 PM »
What ever you say, dood.

Enny

  • Maybe a bell-pepper
  • *
    • View Profile
Re: Chat Thread
« Reply #325 on: March 26, 2015, 01:38:00 AM »
Fuck if I know what's up with the anemic shit, I just know she gets really fuckin woozy when she doesn't eat, which is every day because she's a moron and too busy chatting with her bf or whatever to make sure she doesn't die. She's less passy-out when she eats whatever, so idunno.

Idunno, buddy. We can't even really get much super cheap food as is, and I have no clue how much would really be needed for six people, over the span of a few weeks, given the low budget. I actually brought up buying at least some fruits and veggies yesterday, and my step mom was all like "Every time I do, nobody eats it", which I guess is sadly true. I do, but I always think "Well I probably shouldn't eat all of these apples/whatever in-case someone else wants some", and then they go bad and my step mom gripes even though she totally didn't eat any either.

Idunno, not in my power, I control zero sway of the budget past like, "Get a different kind of microwave burritos this time the last ones were terrible". She also said she was too lazy to cook better food and me offering to cook didn't help much for that so eh.

Will deal for now. Might be moving out in August if I can afford it, but probably not because I can't find any work whatsoever here. If I can, will propose to roomies that we eat better.

Re: Chat Thread
« Reply #326 on: March 26, 2015, 06:49:16 AM »
If you buy nutrient dense/money low vegetables this will address nutrition concerns. spinach is one, avocados too but might be expensive.

buy cheap meat or buy it sparingly. chicken is cheap. pig is cheap. beef is getting worse. cows are smaller than theyve been in a hundred years.

learn to cook. 4chan/ck/, foodwishes.com is a good blog and i like bbq pit boys but you have to grill which is medium tier cooking, not beginner stuff. recipes are easy to follow if you find a resource you like.

buy spices if you dont have them

cook in bulk. make a ton at once especially if others are eating. refrigerate what you want in a few days and freeze the rest. most stuff can be frozen as long as you want. then just pull it out and reheat with your preferred method instead of having to set up and break down to cook again.

make your own fucking microwave burritos
« Last Edit: March 26, 2015, 06:53:39 AM by Vice »

Re: Chat Thread
« Reply #327 on: March 26, 2015, 08:50:16 AM »
Soup is the money-saving food. Most of it is water to fill you and taste comes from proper spices, which might be expensive to buy for the first time but they will last you for months. And you will be using fresh ingredients, which is a lot better than what you're having right now. Also oatz n squatz

Walmart has a website with the prices. You could use that to calculate stuff, I don't really know where you live so I can't do it for you, as it asks for a zip code and everything.

But anyways, your family's main concern about the lack of proper cooking is laziness as your mother has already made clear, has less to do with how much shit costs as they're unwilling to spend some effort into getting a better, cheaper plan that won't kill you all. As for the anemia, you need more food rich in iron and obviously, it needs to be eaten. I assume she has actually had blood tests for this, but testing for anemia is easy enough that I'm sure even murka does it occasionally and for free/low price.

Enny

  • Maybe a bell-pepper
  • *
    • View Profile
Re: Chat Thread
« Reply #328 on: March 26, 2015, 09:12:54 AM »
I'll make my own microwave burritos when I'm dead, you fucker.

I can cook well and all I guess, but I'll look into some more recipes and shit once I have the moneys and foods. We have plenty of spices, which helps, we have stuff with chicken every while, piggy-based foods every while, but definitely not consistent. What have we had this week.. Chili and macaroni, aaand.. That's actually it, I think. We haven't had any other dinner this week, as I guess it's been slow. Yeah, I've been eating out (on other people's bills) this week, as well as eating ramen and shit

Oh, we did get some bananas at least, so score there, I guess? I'll eat all of them I guess since I'll be complained at if they go bad.

I do want some spinach leaves though, I like putting them on sammiches, so I'll try and convince someone to get those as well. Avocado, ironically enough, my step mom was buying for herself for a while cause she weighs like, twenty pounds over what she thinks is overweight when she's actually pretty regular, and they're healthy, but she hasn't gotten any in a while. I also think they're gross, but that's besides the point.


Soooup. We might have some soup. Maybe? I think we have a single can of Chicken Noodle soup. I'm not sure how much decent soup is. Hmm.

Anyway, issue with trying to figure out how much it would all cost is partially that I don't know how much six people would eat of healthy things. I assume "Healthy" is also three meals a day, and I sure as fuck don't know how to account for healthy breakfast and lunch foods. I have to cook my own damn breakfast when we have eggs, and that's only once or twice a month.

Thanks though, you two, I appreciate it. I might be able to convince my brother to get us some healthy foods.

What would be considered like, a "healthy" breakfast lunch and dinner? I'd google it, but my internet is majorly slowed, and this place doesn't get affected by that for some reason.

Re: Chat Thread
« Reply #329 on: March 26, 2015, 10:02:24 AM »
No, no canned soup. You make your own soup from fresh ingredients. Soups are probably the easiest stuff to make, you just throw shit in the water and wait until stuff is done.

How many meals, well honestly what you're counting would be how many times you can eat/have time to make food and then make a meal or two that has enough to keep you alive. You can eat vegetables and shit raw if you're hungry outside the meal times, make for good snacks that keep you full. As for breakfast, lunch or dinner? Why do these have to be different to be considered "healthy" if you make some type of food that already is healthy? First figure out what stuff you like to eat and how to cook it for a balanced diet. Then worry about when you're eating it or how many different meals you have time and money to make each day.

Also look out for stuff that's on sale and seasonal shit. Other things will be cheaper based on the time of the year, you'd like to concentrate on eating those for the cheapest meals. Fire up that Google, boy.

PS. avocados are a pretty fatty fruit with a lot of calories compared to many other fruits, they won't really make you lose weight if you stuff them in your face without changing your diet/exercising more, though you could replace the fat from other sources with the fat from avocado for a healthier fat option I guess. If she wants to lose weight by eating, she should be looking for the stuff that burns more calories to digest than you get from it, like celery.